Ł jak Łapsze Niżne i Łapsze Wyżne

Łapsze Niżne to wieś położona w Pieninach Spiskich, od lat zamieszkiwana przez górali spiskich. Nazwa tej miejscowości, wywodzi się, prawdopodobnie, od znanej w ziołolecznictwie rośliny - łopianu większego. 

W czasie dwudziestolecia międzywojennego Łapsze Niżne stanowiły ważny ośrodek regionalizmu spiskiego. Jego mieszkańcy przywdziewali tradycyjne stroje spiskie odmiany kacwińskiej. 

Odwiedzając wieś Łapsze Niżne można usłyszeć, niepowtarzalną i niespotykaną nigdzie indziej gwarę. 

Łapsze Niżne posiadają klimat, który sprzyja wypoczynkowi. Od lat rozbudowuje się tam baza noclegowa. Turyści spotkają tam bardzo dużo słońca, piękno otaczających gór i lasów, a także czysty potok. 

W dolinie rzeki Łopianki można odwiedzić także miejscowość Łapsze Wyżne. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości datowane są na 1463 rok. Wieś posiada bogatą, jednak nie łatwą historię, którą można poczuć odwiedzając wieś. Historia wsi została odciśnięta na tamtejszej architekturze. 

Warto wiedzieć, że miejscowi dbają i kultywują zwyczaje swoich przodków. W Łapszach Wyżnych można spotkać wyjątkowe tradycje, np. celebrowanie maja, poprzez zatykanie zieleni przed domami niezamężnych dziewcząt. 

Odwiedzając wieś warto odwiedzić pochodzący z XVIII kościół Piotra i Pawła. 

Zobacz także:

Szczyt Sokolica Pieniny

Czerwony klasztor Słowacja 

Zamek Czorsztyn

Sromowce Wyżne

Łapsze Niżne