Jak bezpiecznie wędrować po górach latem?
Co roku Pieniny przyjmują rzeszę turystów: od amatorów wysokogórskich wędrówek, po zapalonych i zaprawionych „górali”. Choć Pieniny nie są górami wysokimi, ich urok i łagodny mikroklimat panujący w tej okolicy, przyciąga tłumy turystów zarówno latem jak i zimą. Ze względu na swoje położenie, klimat i ochronę rzadkich gatunków roślin, spotykanych tylko tutaj (mniszek pieniński, pszonak pieniński), na obszarze tym został utworzony Pieniński Park Narodowy. Reguły korzystania z dobrodziejstwa natury oraz bezpieczeństwo, obowiązują nas wszystkich – bez względu na poziom zaawansowania i wiedzy na temat górskich wypraw.
Turystyka jest tu bardzo dobrze rozwinięta, a szlaki górskie świetnie przygotowane i oznaczone. W związku z tym, że większość z nich znajduje się na terenie Parku Narodowego, turyści muszą przestrzegać regulaminu, obowiązującego w tym rejonie. Planując letnie wypady w Pieniny, przede wszystkim należy zapoznać się z aktualną sytuacją pogodową, a także komunikatem o warunkach panujących na szlakach – zazwyczaj przed wejściem na trasę, znajdują się niezbędne informacje. Choć panuje tu łagodny klimat, a góry są stosunkowo niskie, pogoda często lubi robić nieprzewidziane niespodzianki. Przepiękny, słoneczny poranek, może szybko zmienić się w deszczowe przedpołudnie. Na taką ewentualność, świadomy turysta, musi być przygotowany. Odpowiedni strój, wygodne, najlepiej wodoodporne obuwie (wysokie sięgające okolic kostki) to podstawa.
Wychodząc w góry, szczególnie latem, nie możecie zapomnieć o zabraniu ze sobą zapasu wody i nakrycia głowy. Wysokie temperatury, zmęczenie, szybko mogą doprowadzić do odwodnienia czy przegrzania organizmu. Wysokowęglowodanowa żywność, kanapka lub słodka przekąska, skonsumowana podczas odpoczynku przywróci energię do dalszej drogi.
Wybierając się w góry, należy odpowiednio zaplanować czas wyprawy. Marsz najlepiej rozpocznijcie wczesnym rankiem, kiedy jest jeszcze stosunkowo chłodno, a zejść ze szlaku wczesnym popołudniem by nie zostać po zmroku wysoko w górach. Wędrówki górskie w Pieninach to okazja do nieograniczonego kontaktu z przyrodą i podziwiania wspaniałych krajobrazów. Aby w waszej pamięci pozostały tylko miłe wspomnienia, musicie zachować ostrożność. Maszerując, nie zatrzymujcie się w miejscach do tego niewyznaczonych. Poruszając się po wyznaczonym szlaku, unikniecie niespodziewanego spotkania z dzikim zwierzęciem, a bywało, że takie się zdarzały. W tym rejonie bowiem można natrafić na jadowitą żmiję zygzakowatą, z którą spotkanie może zakończyć się nieprzyjemnościami i niepotrzebnym bólem. Barierki ochronne, które są umieszczone na szlakach, służą przede wszystkim waszemu bezpieczeństwu, nie należy poza nie wychodzić czy wychylać się.
Pamiętajcie, że szlaki turystyczne w Pieninach, nie należą do najłatwiejszych. Turysta, który decyduje się na wędrówkę, musi posiadać elementarną wiedzę o tym rejonie. Odpowiednia lektura, pozwoli choć trochę przybliżyć warunki tu panujące tak, aby wyjście w góry było przyjemne, a zarazem bezpieczna dla życia i zdrowia.