Zamek w Czorsztynie

Zamek w CzorsztynieZamek w Czorsztynie należy do jednych z najciekawszych i zarazem najbardziej tajemniczych atrakcji turystycznych regionu. Na jego temat powstało wiele legend, które przetrwały do dziś i nadal krążą zarówno wśród samych mieszkańców okolicznych miejscowości jak i przybywających do Czorsztyna turystów. 

Zamek został wzniesiony w XIV wieku z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, jako warowania graniczna, której zadaniem było strzeżenie szlaku handlowego oraz dyplomatycznego usytuowanego w dolinie Dunajca. Jako oficjalna twierdza królewska rezydował w niej starosta. Funkcję tę przez pewien czas pełnił legendarny Zawisza Czarny z Garbowa. 

Geneza nazwy „Czorsztyn” 

Nazwa Czorsztyn pojawiła się już za czasów Kazimierza Wielkiego. Wtedy także zamek rozbudowano i uczyniono siedzibą starostów. Nazwa pojawiła się w dokumentach z 1348 roku.  Najprawdopodobniej wywodzi się ona od niemieckiego słowa "Schorstein" lub "Schorrenstein", co oznacza dosłownie ostro sterczącą i wystającą skałę. 

Strategiczne położenie

Czorsztyńskie ruinyPołożenie zamku Czorsztyn nie jest zapewne przypadkowe. Zamek ten bowiem został wzniesiony na szlaku handlowym z Krakowa do Budy i stanowił on zaporę dla postępów kolonizacji węgierskiej, która sięgała już prawego brzegu Dunajca. Początkowo znajdująca się na zamku komora celna była własnością klarysek. Nie mniej jednak w połowie XIV wieku stała się ona tak jak cały zamek własnością króla. 

Losy zamku Czorsztyńskiego

Historia zamku była burzliwa. Był on kilkakrotnie zdobywany i oblężony. Z jego późniejszych dziejów znany jest motyw zdobycia Czorsztyna przez Kostkę Napieralskiego w czasie trwania buntu chłopskiego w 1651 roku. Napierski nie utrzymał się tutaj jednak długo. Po 10 dniach został schwytany i nabity na pal. Taką wymierzono mu karę za zdradę oraz bunt. W XVII wieku za rządów starosty Jana Baranowskiego Zamek w Czorsztynie przeżywał swój prawdziwy renesans. Twierdza została wówczas odbudowana i odnowiona. Około 1795 roku niestety budowla została doszczętnie zniszczona w pożarze. Od tej chwili popadała w ruinę. Pozostałości zamku, które zostały później odbudowane oraz odrestaurowane pozostają dziś pod opieką Pienińskiego Parku Narodowego i są udostępnione do zwiedzania. W trakcie prac utrwalono m.in. mur tarczowy. Odbudowano także piwnice, kuchnię oraz część dziedzińca. Na zamku średnim ku zaskoczeniu wszystkich odsłonięto relikty cylindrycznej wieży obronnej z czasów Kazimierza Wielkiego – najstarszej murowanej części warowni. Ciekawym znaleziskiem był także depozyt drewnianych naczyń, który odkryto na dziedzińcu zamku górnego. W późniejszym czasie odgruzowano także zamek średni. Tym samym trasa zwiedzania uległa znacznemu wydłużeniu. Baszta Baranowskiego jest utrzymywana w formie zakonserwowanej ruiny – bez zadaszenia, drzwi czy okien. 

Zwiedzanie zamku w Czorsztynie - Zamek i Wnętrza

Zamek w Czorsztynie to atrakcja, która zachwyca zarówno miłośników historii, jak i zwiedzających ciekawych architektury. W trakcie zwiedzania można odkryć dawne komnaty, klatki schodowe oraz podziemne lochy, które ukazują, jakie warunki panowały w zamku. Można także podziwiać rekonstruowane wnętrza, które przywracają ducha minionych epok.

Zwiedzanie ruin zamku w Czorsztynie (indywidualne, bez przewodnika) możliwe jest od 01.05 do 30.09; w godzinach 9:00 - 18:00 oraz od 01.10 do 30.04; w godzinach 10:00 - 15:00. 

Ceny biletów:  10 zł  - bilet cały, 5 zł bilet ulgowy ( ulgowy bilet przysługuje m.in. uczniom szkół, emerytom  i rencistom, żołnierzom, osobom niepełnosprawnym), dzieci do lat 7 - wolne od opłat. 
Rejsy statkiem po zalewie czorsztyńskim "Biała Dama"  - Rejs rozpoczyna się pod zamkiem w Niedzicy. Ceny biletów w jedną stronę: dorośli 4 zł, ulgowe 3 zł (od 3 do 16 lat).

Zamek w Czorsztynie: Historia i Architektura

Zamek w Czorsztynie to nie tylko imponująca warownia, ale również miejsce pełne historii i tajemnic. Wzniesiony w XIV wieku na brzegu Jeziora Czorsztyńskiego, zamek miał pierwotnie funkcję obronną. Jego architektura połączona jest z duchem minionych wieków, a jego wysoka wieża, masywne mury i strzelisty dziedziniec są świadectwem dawnej potęgi.

Duchy, Legendy i Tajemnice

Zamek w Czorsztynie to także miejsce, które obrosło w wiele duchów, legend i tajemniczych historii. Lokalne opowieści mówią o nawiedzonych komnatach, niewidzialnych obrońcach oraz nieodkrytych podziemnych przejściach. Legenda o "Damskim Ubiorze" opowiada o duchu młodej dziewczyny, która miała ukryć się w zamku, by uniknąć małżeństwa. Dziś mówi się, że jej duch wciąż tu przebywa.

Imprezy i Wydarzenia Kulturalne

Zamek w Czorsztynie to także miejsce, w którym odbywają się różnego rodzaju imprezy kulturalne i historyczne. Występy artystów, turnieje rycerskie, jarmarki oraz warsztaty dla dzieci sprawiają, że zamek ożywa i staje się miejscem spotkań dla ludzi zainteresowanych kulturą i historią.

Przy Zamek i Jezioro Czorsztyńskie

Zamek w Czorsztynie to także doskonały punkt wyjścia do odkrywania okolicznych atrakcji. Po zwiedzeniu zamku można spacerować wzdłuż brzegu Jeziora Czorsztyńskiego, korzystając z malowniczych plaż i ciesząc się widokiem na okoliczne góry.

Odkryj Mityczne Zamek w Czorsztynie

Zamek w Czorsztynie to nie tylko zabytek architektury, ale także miejsce, gdzie historia i legendarne opowieści się splatają. Zwiedzając go, możemy się przenieść w czasie i przestrzeni, odkrywając nie tylko tajemnice przeszłości, ale także zanurzając się w duchowe aspekty zamku.