Pieniny

Historia powstania Pienin nie należy niestety do problemów, które zostały doskonale rozwikłane przez naukę. Choć badacze już od przeszło półtora wieku szukają odpowiedzi na pytania związane z ich wypiętrzeniem, to jednak wiele z nich pozostaje nadal bez odpowiedzi. Prawdopodobnie niegdyś (u schyłku starszej epoki kamiennej) okoliczny krajobraz wykazywał wiele cech wspólnych z tundrą porośniętą limbami, modrzewiami i sosnami. 

 • rus-szlachtowska2.jpg

  Historia powstania Pienin

  Historia powstania Pienin nie należy niestety do problemów, które zostały doskonale rozwikłane przez naukę. Choć badacze już od przeszło półtora wieku szukają odpowiedzi na pytania związane z ich wypiętrzeniem, to jednak wiele z nich pozostaje nadal bez odpowiedzi. 

 • pieniny_z_palenicy.jpg

  Pieniński Park Narodowy

  Pieniński Park Narodowy zajmuje najcenniejsze pod względem krajobrazowym oraz także przyrodniczym obszary Pienin Właściwych. Należą do niego  przede wszystkim takie miejsca jak Masyw Trzech Koron, Pieniny Czorsztyńskie, Pieninki, Przełom Dunajca. 

 • jszczurka-zwinka-w-pieninach.jpg

  Fauna i flora Pienin

  Pienińska fauna i flora jest zachwycająca. Zobaczyć tutaj możemy wiele rzadko spotykanych gatunków roślin oraz zwierząt. Każdego roku Pieniński Park Narodowy odwiedzają miliony turystów.

 • geologia-pienin1.jpg

  Geologia Pienin

  Pieniny to najbardziej skomplikowana i zagadkowa pod względem geologicznym grupa górska w całych Karpatach. Słynące z Trzech Koron, Sokolicy i Przełomu Dunajca pasmo jest bowiem tylko niewielką częścią większej struktury

 • roslinnosc-pienin-1.jpg

  Roślinność Pienin

  Specyficzne warunki środowiskowe sprawiły, że na obszarze Pienin wykształciła się unikalna w skali światowej szata roślinna. Jej bogactwo obejmuje m.in. ok. 1100 gatunków roślin naczyniowych, co stanowi ok. połowy wszystkich gatunków spotykanych na ziemiach polskich.

 • Slady-czlowieka-w-pieninach.jpg

  Ślady człowieka w Pieninach

  Dzieje obecności człowieka w tych stronach sięgają jednak znacznie bardziej zamierzchłej przeszłości. To właśnie w Pieninach znaleziono bowiem jedne z najstarszych na ziemiach polskich śladów ludzi prehistorycznych. 

 • nowe-architektura1.jpg

  Architektura Pienin: Od tradycyjnych chat góralskich do nowoczesnych budowli.

 • mikolaj_zyblikiewicz_small.jpg

  Dawne schroniska w Pieninach

  Turystyka w Pieninach zaczęła się rozwijać w drugiej połowie XIX wieku i już wtedy w górach tych pojawiły się pierwsze schroniska. Na początku budowano je głównie nad Dunajcem, wzdłuż popularnej od chwili powstania Drogi Pienińskiej. Część z nich zostawiła po sobie bogatą historię, losy innych pozostają natomiast niejasne.

 • schronisko-orlica-szczawnica.jpg

  Historia schronisk pienińskich

  Pięknie położone u stóp najsłynniejszego szczytu Pienin schronisko „Trzy Korony” w Sromowcach Niżnych oraz niepozorne schronisko „Orlica” przy Drodze Pienińskiej w Szczawnicy to miejsca oblegane przez turystów. Nie każdy z odwiedzających je gości zdaje sobie jednak sprawę, jak bogatą historią mogą się pochwalić oba obiekty.

 • pustelnia.jpg

  Harcerskie zabytki w Pieninach

  Osoby, które w młodości biegały po lasach w charakterystycznych harcerskich mundurach, mogą podczas wizyty w Pieninach zainteresować się dwoma miejscami, nierozerwalnie związanymi z historią rodzimego skautingu. 

 • Główne punkty informacyjne

 • GOPR

 • Szlaki Pienin