Pieniny

Historia powstania Pienin nie należy niestety do problemów, które zostały doskonale rozwikłane przez naukę. Choć badacze już od przeszło półtora wieku szukają odpowiedzi na pytania związane z ich wypiętrzeniem, to jednak wiele z nich pozostaje nadal bez odpowiedzi. Prawdopodobnie niegdyś (u schyłku starszej epoki kamiennej) okoliczny krajobraz wykazywał wiele cech wspólnych z tundrą porośniętą limbami, modrzewiami i sosnami. 

  • rus-szlachtowska2.jpg

    Historia powstania Pienin

    Historia powstania Pienin nie należy niestety do problemów, które zostały doskonale rozwikłane przez naukę. Choć badacze już od przeszło półtora wieku szukają odpowiedzi na pytania związane z ich wypiętrzeniem, to jednak wiele z nich pozostaje nadal bez odpowiedzi. 

  • pieniny_z_palenicy.jpg

    Pieniński Park Narodowy

    Pieniński Park Narodowy zajmuje najcenniejsze pod względem krajobrazowym oraz także przyrodniczym obszary Pienin Właściwych. Należą do niego  przede wszystkim takie miejsca jak Masyw Trzech Koron, Pieniny Czorsztyńskie, Pieninki, Przełom Dunajca. 

  • jszczurka-zwinka-w-pieninach.jpg

    Fauna i flora Pienin

    Pienińska fauna i flora jest zachwycająca. Zobaczyć tutaj możemy wiele rzadko spotykanych gatunków roślin oraz zwierząt. Każdego roku Pieniński Park Narodowy odwiedzają miliony turystów.

  • geologia-pienin1.jpg

    Geologia Pienin

    Pieniny to najbardziej skomplikowana i zagadkowa pod względem geologicznym grupa górska w całych Karpatach. Słynące z Trzech Koron, Sokolicy i Przełomu Dunajca pasmo jest bowiem tylko niewielką częścią większej struktury

  • roslinnosc-pienin-1.jpg

    Roślinność Pienin

    Specyficzne warunki środowiskowe sprawiły, że na obszarze Pienin wykształciła się unikalna w skali światowej szata roślinna. Jej bogactwo obejmuje m.in. ok. 1100 gatunków roślin naczyniowych, co stanowi ok. połowy wszystkich gatunków spotykanych na ziemiach polskich.

  • Slady-czlowieka-w-pieninach.jpg

    Ślady człowieka w Pieninach

    Dzieje obecności człowieka w tych stronach sięgają jednak znacznie bardziej zamierzchłej przeszłości. To właśnie w Pieninach znaleziono bowiem jedne z najstarszych na ziemiach polskich śladów ludzi prehistorycznych. 

  • nowe-architektura1.jpg

    Architektura Pienin: Od tradycyjnych chat góralskich do nowoczesnych budowli.

  • mikolaj_zyblikiewicz_small.jpg

    Dawne schroniska w Pieninach

    Turystyka w Pieninach zaczęła się rozwijać w drugiej połowie XIX wieku i już wtedy w górach tych pojawiły się pierwsze schroniska. Na początku budowano je głównie nad Dunajcem, wzdłuż popularnej od chwili powstania Drogi Pienińskiej. Część z nich zostawiła po sobie bogatą historię, losy innych pozostają natomiast niejasne.

  • schronisko-orlica-szczawnica.jpg

    Historia schronisk pienińskich

    Pięknie położone u stóp najsłynniejszego szczytu Pienin schronisko „Trzy Korony” w Sromowcach Niżnych oraz niepozorne schronisko „Orlica” przy Drodze Pienińskiej w Szczawnicy to miejsca oblegane przez turystów. Nie każdy z odwiedzających je gości zdaje sobie jednak sprawę, jak bogatą historią mogą się pochwalić oba obiekty.

  • pustelnia.jpg

    Harcerskie zabytki w Pieninach

    Osoby, które w młodości biegały po lasach w charakterystycznych harcerskich mundurach, mogą podczas wizyty w Pieninach zainteresować się dwoma miejscami, nierozerwalnie związanymi z historią rodzimego skautingu. 

  • Główne punkty informacyjne

  • GOPR

  • Szlaki Pienin