Spływ Dunajcem

Spływ DunajcemSpływ Przełomem Dunajca to jedna z największych atrakcji regionu. Z powodzeniem nazwać ją możemy wręcz atrakcją na skalę europejską. Przełom Dunajca jest bowiem jednym z najpiękniejszych przełomów na naszym kontynencie.  Trasa spływu ma obecnie 15 km długości oraz 36 m. spadku rzeki. Spływ organizowany jest przez Polskie Towarzystwo Flisaków Pieńskich. 

Samo powstanie przełomu Dunajca owiane jest tajemnicą. Wśród miejscowych górali krąży wiele legend, które próbują wyjaśnić jego historię.  Jedna z nich mówi o walecznym rycerzu Ferkowiczu, który gonił tędy króla węży. Trasa jaką się poruszał miała właśnie stać się owym Przełomem Dunajca. Inna z kolei głosi, że ujście Dunajcowi wyrąbał sam król Bolesław Chrobry. Badacze oraz historycy nie są w stanie na dzień dzisiejszy dać nam jednoznacznej odpowiedzi dotyczącej genezy tego miejsca. 

Zostawmy jednak historię Przełomu i przejdźmy do istoty samego spływu. Początkowa jego przystań znajduje się w Kątach. Wybudowana została ona w latach 1975-1976 i od tego czasu dzielnie służy turystom z całego świata. Oprócz samych pawilonów przeznaczonych właśnie dla turystów  znajduje się tutaj także duży parking oraz  budynek socjalny dla flisaków. Wzdłuż drogi do przystani podziwiać możemy pienińskie obrazy geologiczne – każdy ustawiony tam obraz został dodatkowo opisany, aby ułatwić turystom jego zrozumienie.  

Spływ Dunajcem - niezapomniane przeżycie … 

Spływ Przełomem DunajcaUdział w spływnie nie wymaga specjalnego przygotowania oraz ekwipunku. Należy jednak wiedzieć, że podczas wycieczki może być chłodno. Przyda się zatem dodatkowe okrycie wierzchnie, które w razie czego będzie można wykorzystać. Tratwa flisacka, na której będziemy podróżować, składa się z pięciu drewnianych czółen o wymiarach 5,75 m na 45 cm. Są one mocno związane i wymoszczone gałązkami świerku lub jedliny.  Łodzią, na której może przebywać 10 dorosłych osób (lub 8 dorosłych i 4 dzieci) kieruje dwóch doświadczonych flisaków. Sterowanie odbywa się za pomocą długich żerdzi – tak zwanych sprysek. Trasa spływu ma długość 15 km. Pokonujemy przy tym różnicę poziomów wynoszącą aż 36 metrów. W zależności od aktualnego stanu wody czas trwania spływu wynosi od 2 do 3 godzin. 

Spływ Przełomem Dunajca -ważne informacje! 

Dawniej spływy organizowane były tylko na wielkie okazje. Korzystali z nich możnowładcy oraz ważne persony, które składały wizyty królom na zamkach w Czorsztynie oraz Niedzicy. Dziś jedynym warunkiem uczestniczenia w spływie jest nabycie biletu. Bilet ten można nabyć w kasach znajdujących się w jednym z pawilonów na przystani początkowej. 

Sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października. W tym czasie można korzystać ze spływu Przełomem Dunajca codziennie z wyjątkiem święta Bożego Ciała i pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych. Łodzie odpływają po zebraniu się minimalnego stanu osób - to jest 10 osób. W przypadku mniejszej ilości  chętnych istnieje możliwość wypłynięcia łodzi po opłaceniu podstawowego kosztu. Istnieje możliwość wypożyczenia kapoku. 

Kasy biletowe czynne:
kwiecień: 9.00-16.00
maj - sierpień: 8.30 - 17.00
wrzesień: 8.30 - 16.00
październik: 9.00 - 15.00
Trasa spływu Przełomem Dunajca 
1. SZCZAWNICA - długość trasy ok. 18 km, czas trwania spływu ok. 2 godz. 15 min
2. KROŚCIENKO - długość trasy ok. 23 km, czas trwania spływu ok. 2 godz. 45 min.
Na spływ bez względu na panujące warunki atmosferyczne warto zabrać okrycie przeciwdeszczowe oraz zapasowy sweter lub kurtkę. 
Jak technicznie i logistycznie zorganizować spływ dunajcem: www.splyw-dunajcem.vns.pl

Ceny biletów na sezon 2023


Ceny biletów do Szczawnicy:

rodzaj biletu

ceny

RAZEM

normalny

87 zł + 6 zł (karta wstępu na Szlak Wodny w PPN) w okresie 1 IV - 30 VI i 1 IX -31 X

93 zł + 6 zł (karta wstępu na Szlak Wodny w PPN) w okresie  1 VII - 31 VIII

93 zł 

 

99 zł 

 

ulgowy

62 zł + 3 zł karta PPN (dzieci do lat 10-ciu w przypadku turystów indywidualnych) w okresie 1IV -30 VI i 1IX -31 X

66 zł + 3 zł karta PPN (dzieci do lat 10-ciu w przypadku turystów indywidualnych) w okresie 1VII - 31 VIII

65 zł 69 zł * Uwaga na jednej łodzi może maksymalnie płynąć pięcioro dzieci z biletem ulgowym.

Dla zorganizowanych grup szkolnych ceny biletów są następujące

grupy uczniów szkół podst.
- 14 osób
(w tym max. 2 dorosłych
opiekunów na łodzi)

w tym 9 kart PPN x 3 zł

860 zł 

grupy uczniów
wiek do 18 roku zycia

-12 osób
(w tym max. 2 dorosłych
opiekunów na łodzi)

w tym 10 kart PPN x 3 zł

900 zł 

* Uwaga, nie przysługują dodatkowe zniżki jak dla grup powyżej 40 osób.

* Dla grup z inn? ilości? uczestników opłata uzgadniana jest każdorazowo w kasie spływu.


Ceny biletów do Krościenka:

rodzaj biletu

ceny

RAZEM

normalny

107 zł + 6 zł (karta wstępu do Pienińskiego Parku Narodowego) w okresie 1 IV - 30 VI i 1 IX -31 X

113 zł + 6 zł (karta wstępu do Pienińskiego Parku Narodowego) w okresie 1 IV - 30 VI i 1 IX -31 X

113 zł 

 

119 zł 

 

ulgowy

72 zł + 3 zł (dzieci do lat 10-ciu w przypadku turystów indywidualnych) w okresie 1 IV - 30 VI i 1 IX -31 X

76 zł + 3 zł (dzieci do lat 10-ciu w przypadku turystów indywidualnych) w okresie 1 IV - 30 VI i 1 IX -31 X

75 zł 79 zł 

 

* Uwaga na jednej łodzi może maksymalnie płynąć pięcioro dzieci z biletem ulgowym.

Dla zorganizowanych grup szkolnych ceny biletów są następujące

grupy uczniów szkół podst.
- 14 osób
(w tym max. 2 dorosłych
opiekunów na łodzi)

w tym 9 kart PPN x 2 zł

1040 zł 

grupy uczniów 
wiek do 18 roku zycia

-12 osób
(w tym max. 2 dorosłych
opiekunów na łodzi)

w tym 10 kart PPN x 2 zł

1100 zł 

* Uwaga, nie przysługują dodatkowe zniżki jak dla grup powyżej 40 osób.

* Dla grup z inną ilością uczestników opłata uzgadniana jest każdorazowo w kasie spływu.

Spływy kajakowe i rafting Dunajcem 2023

Szlak wodny w Pienińskim Parku Narodowym co roku skupia rzeszę polskich i zagranicznych turystów, zapewniając im dobrą zabawę, piękne widoki oraz niezapomniane przygody. Oferta spływu Dunajcem skierowana jest do dużych i małych grup, rodzin z dziećmi, a także dla indywidualnych turystów. Podczas spływu Dunajcem turyści mogą obserwować ściany skalne, bogate w szczątki mikroorganizmów, a także jeden z najpopularniejszych w Pienińskim Parku Narodowym szczytów - Trzy Korony!

Spływ Dunajcem może odbywać się nie tylko na tratwie, nad którą czuwają flisacy, lecz także z wykorzystaniem pontonu, bądź kajaku. Rafting i spływy kajakowe w Szczawnicy czy okolicznych Sromowcach Niżnych oferuje m.in. PORT PIENIN, który posiada duży wybór różnych pakietów aktywności dla turystów. Pełna oferta na rok 2021 dostępna jest na stronie internetowej https://portpienin.pl/

Poziom trudności spływu Dunajcem pontonem lub kajakiem dopasowywany jest do rodzaju doświadczenia zainteresowanych, którzy swoją przygodę zacząć mogą w przystani początkowej w Szczawnicy, udając się następnie rowerem, busem bądź pieszo do miejscowości Sromowce Niżne, gdzie rozpoczyna się spływ Dunajcem.

Rafting - czyli turystyczna odmiana spływu rzecznego przeprowadzany jest najczęściej z użyciem stabilnych pontonów, które mieszczą od 1 do 12 pasażerów. Kajaki natomiast są w stanie ulokować maksymalnie 3 osoby.

Dostępne pakiety spływów w ofercie PORT PIENIN (na przykładzie trasy Sromowce Niżne – Szczawnica o długości 15,5 km, czas trwania spływu  Dunajcem to ok. 2 godziny):

  • Spływ Dunajcem poprzedzony wycieczką pieszą - 75 zł / osoba;
  • Spływ Dunajcem poprzedzony wycieczką rowerową - 95 zł / osoba;
  • Spływ Dunajcem poprzedzony przejazdem busem - 85 zł / osoba;
  • Dzieci poniżej 12 roku życia - spływ 15% taniej.

W cenie w zależności od pakietu możemy liczyć na wypożyczenie sprzętu (kajak, wiosło, opakowanie wodoszczelne, rower), transport kajaków, sprzętu i uczestników na trasę spływu, na życzenie klienta w chłodniejsze dni piankę, pelerynę i fartuch kajakowy. W przystani Portu Pienin (Szczawnica) można liczyć na darmową kawę i herbatę, a także darmowy parking.

Trasy spływów pontonowych i kajakowych PORT PIENIN:

  • Sromowce Niżne – Szczawnica (15,5 km),
  • Sromowce Niżne – Tylmanowa (30 km),
  • Szczawnica – Tylmanowa (15 km),
  • Nowy Targ – Czorsztyn (14 km).

Przepiękne widoki oraz rzeczne zakola niewątpliwie urzekną turystów, spędzających wolne chwile w malowniczej krainie, jaką jest przełom na obszarze Szczawnicy i Sromowiec Niżnych. Spływ Dunajcem pozwala podróżnikom zagłębić się w ten niezwykle atrakcyjny region, graniczący ze Słowacją. Jeśli interesuje Cię spływ Dunajcem na kajaku lub pontonie, odwiedź stronę PortPienin.pl lub zadzwoń pod numer 721 977 632


spływ Dunajcem