Dokładność wag. Dyskretność i błąd wag

Przy wyborze urządzeń wagowych ważnym kryterium jest dopuszczalny błąd wagi. Jest to wskaźnik, który określa dokładność stałej masy ładunku. Podczas obsługi urządzenia należy koniecznie wziąć pod uwagę to kryterium.

Nie mniej ważna jest dyskrecja. Odnosi się ona do wskazania stopnia dokładności wagi, względem którego zaokrąglana jest masa ważonego ładunku. 

Na stronie Vagar.pl dostępne są ceny wag elektronicznych. I każdy będzie mógł wybrać model, który optymalnie spełni cele i założenia, priorytetowe parametry. Dostawa - szybka i wygodna. 

Szczegóły dotyczące dyskrecji i błędów

Aby zrozumieć istotę dyskrecji, na czym polega błąd wag elektronicznych, warto podkreślić kilka istotnych punktów:

  1. Jeśli chodzi o dyskretność elektronicznych urządzeń ważących, odnosi się ona do etapu ważenia i wyświetlania masy. Wartość dyskretności jest przeciwieństwem ciągłości, zmienia się między kilkoma stabilnymi stanami. 
  2. Ważne jest, aby wiedzieć, jaki jest błąd wagi elektronicznej. Maksymalnym dopuszczalnym błędem jest cena podziału weryfikacyjnego. Wskaźnik ten nie powinien przekraczać dopuszczalnej wartości zgodnie z dokumentami normatywnymi określonymi przez producenta. 
  3. Stosunek dyskretności i maksymalnego dopuszczalnego błędu jest idealny, gdy obserwuje się ich równość. Jest to wskazane na tabliczce znamionowej wagi - gdzie wyświetlany jest numer fabryczny. 

Wybierając wagi magazynowe, błąd będzie wskazany w instrukcji, z oznaczeniem e. Wskaźnik ten może być również wyświetlany na opakowaniu. Jeśli jesteś zdezorientowany i nie możesz znaleźć wskaźników błędów wagi, warto poprosić o pomoc konsultantów telefonicznie. Wyjaśnią oni wszystko kompetentnie i pomogą dokonać właściwego wyboru. 

Zakres ważenia - o co w tym wszystkim chodzi?

Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, czym jest zakres ważenia wagi, jest to obszar wartości masy pomiędzy największą i najmniejszą granicą ważenia. Granice dopuszczalnych błędów są dla niego znormalizowane. 

Zakres ważenia jest kluczowym parametrem - musi być koniecznie brany pod uwagę przy wyborze urządzeń do ważenia magazynowego. Im większa waga, tym większy margines błędu. 

Różnorodność wag magazynowych - co wybrać?

Wagi magazynowe mogą być:

  • stacjonarne;
  • platformowe;
  • paletowe i przeciążeniowe. 

Wagi elektroniczne posiadają wyświetlacz ciekłokrystaliczny, a także interfejs użytkownika. Za jego pomocą możliwe jest korzystanie z dodatkowych funkcjonalności urządzenia - nie tylko funkcji ważenia. Wagi magazynowe mogą pełnić funkcję m.in:

  • tarowania;
  • podsumowania cen
  • zliczania jednostek produktów, których waga jest taka sama. 

Ważny jest stopień pomiaru wagi. Jego minimalny dopuszczalny wskaźnik określa cenę podziału wagi. Dokonanie wyboru sprzętu ważącego do magazynu jest ważne, aby określić, co dokładnie będzie ważone. Istnieją możliwe modele wag do stu, stu czterdziestu i dwustu kilogramów. 

Odgrywają rolę w wyborze dyskretności wagi - im mniejszy krok, tym dokładniejsza będzie waga. Oprócz maksymalnej wagi i kroku należy zwrócić uwagę na to, czy waga ma dodatkowe funkcje. I oczywiście dokładność wagi jest istotna, jest to wskaźnik błędu pomiaru. Rozdzielczość wskaźnika to minimalna możliwa do wyświetlenia wartość pomiaru na wyświetlaczu. W przypadku certyfikowanych urządzeń wagowych ważne jest, aby rozdzielczość lub wartość podziału wyświetlacza była nie mniejsza niż błąd czujników wagowych.

Polecane artykuły