Jak planować podróże pociągami z wyprzedzeniem, aby zaoszczędzić na biletach?

2026-10-01
  • dziewczyna w przedziale pociągu

Podróż pociągiem to dobry wybór, jeśli zależy Ci przede wszystkim na czasie i komforcie. Ale czy wiesz, że możesz także sporo zaoszczędzić, kupując bilet z wyprzedzeniem? Przewoźnicy przygotowali wiele atrakcyjnych opcji, dzięki którym pasażerowie mogą podróżować taniej. Jak planować przejazdy, żeby płacić jak najmniej? Podpowiadamy!

Bilety PKP Intercity z wyprzedzeniem – jak je kupić?

Jeśli wiesz, że w najbliższym czasie będziesz musiał wyjechać, nie czekaj z zakupem biletu do ostatniej chwili. Niezależnie od tego, czy wybierasz się w podróż służbową, czy po prostu chcesz zwiedzić piękne zakątki Polski, przygotowania do wyjazdu zacznij od zakupu biletu.

Kupowanie biletów z wyprzedzeniem ma wiele zalet. Po pierwsze: masz świadomość, że masz zapewnione miejsce w pociągu. Po drugie: zapłacisz mniej za bilet. Przewoźnicy udostępniają możliwość zakupu biletów na 30 dni przed planowanym odjazdem pociągu. Jeśli zarezerwujesz bilet od 30 do 24 dni wcześniej, możesz liczyć na 30% zniżki. W przedziale od 23 do 16 dni bilety PKP Intercity kupisz 20%, a od 15 do 8 dni – 10% taniej.

Gdzie kupować bilety z wyprzedzeniem na przejazdy PKP?

Nie musisz iść na dworzec, by kupić bilety. Dzisiaj pasażerowie mogą skorzystać z wygodnych wyszukiwarek połączeń, które ułatwiają łatwiejsze podróżowanie. Jedną z takich platform jest EuroPodróże. To zaufany i ceniony serwis, w którym wyszukiwanie połączeń i rezerwacja biletów są prawdziwą przyjemnością. Pasażerowie mogą także bez problemu wymieniać i zwracać zakupione wcześniej bilety – wystarczy tylko wypełnić odpowiedni formularz. Co ważne, możesz liczyć na miłą i profesjonalną pomoc Biura Obsługi Klienta.

System cen dynamicznych a kupno biletu PKP

W PKP od pewnego czasu działa system cen dynamicznych. Dostosowuje on ceny biletów do zainteresowania podróżnych danym kursem. Im więcej osób interesuje się danym połączeniem, tym ceny biletów są wyższe. To sprawia, że korzystniejszą opcją jest podróżowanie pociągami, które kursują w mniej obleganych terminach i godzinach.

Porównaj ceny biletów na różne pociągi

Jeśli wybrane połączenie obsługuje więcej niż jeden przewoźnik, sprawdź, jak kształtują się ceny w przypadku wszystkich dostępnych pociągów. Różnice pomiędzy nimi mogą być naprawdę znaczące.

Najdroższe bilety oferuje Pendolino. To najszybsze, najnowocześniejsze i najwygodniejsze składy dostępne w Polsce. Cena biletów w tym przypadku odzwierciedla jakość usługi. Tańszą opcją jest podróż Intercity. W tych pociągach komfort podróżowania również stoi na bardzo dobrym poziomie. Tego przewoźnika można spotkać na większości tras w całej Polsce. Zazwyczaj najtańsze są bilety na pociągi TLK. Nie jest to regułą, ale jeśli najbardziej zależy Ci na niskiej cenie biletów, zobacz, co oferują Twoje Linie Kolejowe.

Co więcej, porównuj nie tylko ceny na różne pociągi, ale również klasy. Podróż w pierwszej klasie jest droższa – jeśli nie zależy Ci na udogodnieniach w niej dostępnych, zarezerwuj miejsce w drugiej klasie i oszczędzaj.

Nie zapomnij o ulgach i promocjach!

Podczas zakupu biletów nie zapomnij o przysługujących Ci zniżkach. Obecnie z ulg mogą korzystać, m.in. studenci, uczniowie, emeryci czy osoby z niepełnosprawnościami. Co więcej, śledź na bieżąco ofertę przewoźników – pomogą Ci w tym wyszukiwarki połączeń, takie jak EuroPodróże. Jeśli chcesz szybciej niż inni dostawać informacje o promocjach i sezonowych obniżkach biletów, obserwuj EuroPodróże w mediach społecznościowych lub zapisz się do newslettera.

Podróżuj i oszczędzaj!

Kupowanie biletów z wyprzedzeniem to jeden z najlepszych sposobów na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy. Spontaniczne podróże dają wiele wspomnień i są ciekawym pomysłem na spędzanie wolnych chwil. Pamiętaj jednak, że to zaplanowane wcześniej wyprawy są korzystniejsze dla portfela.

Polecane artykuły