Jak zmienić swoje nawyki?

2025-03-21
  • Tańcząca dziewczyna

Nasze nawyki posiadają ogromne przełożenie na naszą codzienność, choć wykonywane są całkowicie podświadomie. Niezaprzeczalnie stanowią znaczną część życia. Jednocześnie charakteryzują się szybkim kształtowaniem, zazwyczaj wystarcza 30 dni. Dodatkowo pod wpływem powtarzania danych czynności dostrzegalne są zmiany w osobowości. Niestety nie zawsze można o nich mówić wyłącznie w samych superlatywach.

Wiele nawyków wywiera destrukcyjny wpływ na samopoczucie czy zdrowie, dlatego warto mieć świadomość, że można je zmieniać. Wyjaśniamy, na czym opiera się psychologia nawyków, a także jak wyrabiać te zdrowe, a pozbywać się szkodliwych.

Czym jest psychologia nawyków?

Zainteresowanie psychologią nawyków nieustannie wzrasta ze względu na świadomość, że są one nierozerwalną częścią naszego życia, a także mają ogromne znaczenie na to jak ukształtowana jest osobowość. Należy pamiętać, że osobowość składa się z cech, postaw, zachowań, reakcji, które są wypadkową zarówno genetyki, środowiska jak i doświadczeń życiowych. Nie można pominąć udziału nawyków. Celebrowanie prawidłowych nawyków pozwala na wzmocnienie pożądanych cech, np. empatii, cierpliwości. Dodatkowo mogą otwierać na nowe doświadczenia. Równolegle złe nawyki doprowadzają do ograniczenia możliwości czy degradacji relacji z innymi osobami. 

Ile czasu zajmuje kształtowanie nawyku?

Wyrobienie nawyku jest procesem, który opiera się najpierw na regularnym powtarzaniu czynności aż do jej automatyzacji. Badania naukowe przedstawiają, że nawyki nie wymagające wysiłku i niewywołujące bólu wyrabiają się w przeciągu 66-297 dni, a końcowa ilość uzależniona jest od charakteru. Przełożenie na okres posiada również częstotliwość powtórzeń - powtarzanie raz w tygodniu lub raz w miesiącu. 

Nie poddawaj się w dążeniu do zmian

Musisz mieć świadomość, że podczas świadomego kształtowania nawyku mogą wystąpić sytuacje, że nie uda Ci się zachować regularności. Przyczyny mogą być różne, począwszy od lenistwa aż po realny brak czasu. Jest to w pełni naturalne i nie świadczy o Tobie źle. Lepiej doceniaj się za to, że znalazłeś motywację i siłę do zmian. Każda chwila jest dobra do powrotu do wprowadzania zmian, dlatego nawet po dłuższej przerwie możesz odświeżyć swoje zapędy. Nie zrażaj się krytyką ze strony innych. Miałeś w sobie dużo więcej siły niż inni. 

W realizacji swojego celu pomocna może okazać się książka “Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty”. Znajdziesz w niej bardzo dużo porad, a także dostrzeżesz dotychczas niewidoczne kwestie, które mają ogromny wpływ na wyrabianie nawyków. Swoją codzienność i życie możesz zmienić w każdej chwili. 

Polecane artykuły