Jakie buty do wspinaczki górskiej wybrać?

2027-02-26

Decydując się na wspinaczkę – zarówno tą górską, jak i ściankową – musisz postawić na odpowiednie wyposażenie. Nie możesz pominąć kwestii obuwia, które zapewni Ci komfort, a jednocześnie bezpieczeństwo. W sprzedaży dostępne są różne buty wspinaczkowe męskie oraz damskie, co oznacza, że wiele osób – zwłaszcza początkujących wspinaczy – może mieć trudność z wyborem odpowiedniego modelu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, byś cieszył się idealnie dobranymi butami do wspinaczki.

Jak wiązane są buty wspinaczkowe?

Buty do wspinaczki damskie oraz męskie różnią się, jeśli chodzi o sposób wiązania. W sprzedaży dostępne są modele;

  • wsuwane;
  • na rzepy;
  • wiązane.

Te pierwsze to dobry wybór, jeśli zależy Ci na szybkości oraz wygodzie zakładania i zdejmowania butów. Polecane są przede wszystkim początkującym miłośnikom wspinaczki. Jeśli chcesz kupić buty na ściankę męskie bądź damskie, modele wsuwane zasługują na Twoją uwagę. Pamiętaj jednak, że gumki utrzymujące buty na Twoich stopach mogą się rozciągać. To oznacza, że po jakimś czasie – kiedy nie będą już perfekcyjnie przylegać do ciała – konieczna będzie ich wymiana na nowe.

Buty do wspinaczki górskiej na rzepy cieszą się bardzo dużą popularnością – są chętnie wybierane zarówno przez początkujących wspinaczy, jak i tych, którzy mają już bogate doświadczenie na tym polu. Są one zdecydowanie trwalsze niż modele wsuwane, a jednocześnie zakłada się je szybciej niż te wiązane. Można je również regulować, dopasowując do stopy.

Buty wspinaczkowe wiązane cenione są szczególnie przez tych wspinaczy, którym zależy na optymalnym dopasowaniu do stopy. Długość listwy sznurowania przekłada się na możliwość regulacji. Zasada jest prosta: im listwa jest dłuższa, tym bardziej skutecznie można regulować buty. Decydując się na nie, musisz jednak pamiętać, że ich zakładanie i zdejmowanie zajmie Ci nieco więcej czasu niż butów wsuwanych oraz tych na rzepy.

Asymetria obuwia a poziom zaawansowania wspinacza

Mówiąc o butach wspinaczkowych, nie można zapomnieć o ich charakterystycznym wygięciu na linii palce – pięta. Ta asymetria sprawia, że stopa układa się w sposób ułatwiający wspinanie. Wybierając buty dla siebie, pamiętaj, że stopień asymetrii powinien być dopasowany do poziomu zaawansowania. W przypadku początkujących wspinaczy jest ona naprawdę niewielka. Dlaczego tak się dzieje? Stopa musi przywyknąć do nietypowego ułożenia.

Buty wspinaczkowe damskie i męskie dla zaawansowanych są skonstruowane tak, że palce są ściągnięte w dół, a pięta jest mocno widoczna. Dzięki temu można we właściwy sposób układać stopę w trakcie wspinania, co przekłada się na komfort i bezpieczeństwo. Trzeba jednak pamiętać, że duża asymetria tolerowana jest wyłącznie przez osoby wyćwiczone, których stopy przyzwyczajone są do mniej naturalnego ułożenia.

Buty do wspinaczki męskie oraz damskie to szeroka grupa produktów, wśród których każdy miłośnik tej formy aktywności znajdzie coś dla siebie. Pamiętaj, aby uwzględnić opisane przez nas kryteria – to najlepszy sposób, aby postawić na naprawdę dobre buty do wspinania z Polar Sport.

Polecane artykuły