Pies w Pieninach - o czym warto pamiętać, zabierając psa w górską podróż?

Planujesz wyprawę górską ze swoim czworonogiem, ale nie wiesz, jak się do niej przygotować? Zastanawiasz się, czy zabieranie psa w górską wędrówkę to dobry pomysł? A może szukasz wskazówek, jakie rejony górskie są najbardziej przyjazne psim towarzyszom? Sprawdź, co warto wiedzieć o górskich wędrówkach z psami, o czym należy pamiętać przed wybraniem się z czworonogiem w podróż i na co zwracać uwagę w trakcie wspólnej wycieczki!

Pies w górach - czy taka wycieczka to dobry pomysł?

Pies to wierny towarzysz człowieka, który od rana wyciąga go na spacery w związku ze swoimi potrzebami fizjologicznymi. Większość psów w trakcie spacerów lubi także obwąchać świat, zapoznać się z innymi zwierzętami i poruszać się, biegając po okolicy. Każda rasa psów ma trochę inne zapotrzebowanie  na intensywność aktywności fizycznej, a także zupełnie inne możliwości wynikające z ich naturalnej budowy ciała oraz historii rasy. Małe psy, takie jak maltańczyki czy buldogi, nie będą w stanie tyle samo biegać, co psy rasy husky bądź owczarki niemieckie. Tak samo wycieczki, zwłaszcza te dłuższe, będą inaczej wyglądać z  mniejszym psem i z większym. Drobne psy potrzebują dłuższych przerw i nie zawsze są fizycznie zdolne do dalekich wędrówek. Mając małego psa i planując wycieczkę górską, warto się przygotować na to, że część  podejścia pies będzie musiał spędzić albo na rękach opiekuna, albo w jakiejś formie transportera lub plecaka do przenoszenia zwierząt. Każdy pies w Pieninach i w każdym innym paśmie górskim poradzi sobie trochę inaczej.

O czym warto pamiętać przed wyprawą w Pieniny z psem?

W przypadku psów warto przygotowywać je już od lat szczenięcych do spacerów, zwłaszcza tych dłuższych. Warto regularnie podcinać psie pazury, żeby nie ułamały się w trakcie spacerów, na przykład zgodnie ze wskazówkami https://blog.piesotto.pl/jak-obciac-pazury-psu/. Planując górskie wyprawy ze swoim pupilem, warto zabierać go stopniowo na coraz dłuższe spacery, dbać o jego dietę, a także aktywność i wytrzymałość. Niezbędne jest także regularne sprawdzanie jego stanu zdrowia oraz pilnowanie o odpowiednie nawodnienie. To coś, o czym warto pamiętać także w trasie. Każdy pies powinien mieć dostęp do wody pitnej, niezależnie od tego, jaka jest pora roku, czy temperatura za oknem. Warto także zadbać o odpowiednie odzienie dla psa, zwłaszcza jesienią i zimą. Psie kurteczki, płaszcze przeciwdeszczowe i buty mogą znacznie zwiększyć komfort zwierzęcia w trakcie podróży i uchronić go przed nieprzyjemnymi wypadkami na trasie. Pieniny z psem mogą być sporym wyzwaniem, a w górach warunki atmosferyczne zmieniają się właściwie z godziny na godzinę. 

Przed zabraniem pupila w podróż, warto też wziąć pod uwagę to, jak bardzo pies jest posłuszny. Nauka odpowiednich komend, reagowanie na nie natychmiastowo, to dbanie o bezpieczeństwo zwierzęcia, a także innych osób na szlaku. Niezależnie jednak od stopnia wytrenowania psa, zawsze warto brać ze sobą smycz i kaganiec, który ochroni nie tylko okoliczne psy, które też można spotkać na trasie górskiej, ale przede wszystkim innych mieszkańców lasu. Pies zainteresowany na przykład wiewiórką może uciec, jeśli nie będzie prowadzony na smyczy. Pieniny z psem muszą być wycieczką, w której trakcie  człowiek jest odpowiedzialny za siebie i swojego psa. 

Czy w Pieniny można z psem?

Pieniny to miejsce, w które można legalnie zabrać swojego psa i warto o to zrobić. Szczególnie ciekawym miejscem do odwiedzenia jest wąwóz Homole, z psem można zaplanować tam dwukilometrową wędrówkę w malowniczej okolicy. Najważniejsze to pamiętać, żeby sprawdzać warunki, monitorować stan i komfort zwierzęcia, a także zostawiać Pieniny w czystym, nienaruszonym stanie, zabierając ze sobą wszystkie swoje śmieci i sprzątając po swoim psie. 

Polecane artykuły