Przynęty na szczupaka
Przynęty na szczupaka dostępne są w stałej sprzedaży, ale zakup produktów bywa niekiedy trudny, ze względu na dużą rozpiętość asortymentu. Dobór przynęty zależy od kilku kwestii, ale głównie od tego, jakie okazy wędkarz planuje łowić, ponieważ ten gatunek potrafi osiągać duże rozmiary i wysoką wagę.
Kiedy szczupaka najłatwiej złowić?
Szczupak należy do najpopularniejszych ryb w Polsce i może występować w każdym zbiorniku wodnym. Najlepszymi porami roku na połów są wiosna i jesień. Zimą łowienie sprawia problem i nie daje przyjemności, pogoda nie sprzyja wędkarstwu. Latem natomiast ten gatunek mocno ogranicza swoją aktywność, poszukując chłodniejszych miejsc i lepiej natlenowanych. Niełatwo wówczas namierzyć szczupaka, bo chowa się przed światłem i wysoką temperaturą.
Latem ryba ma dużą dostępność do pokarmu, więc może nie być zainteresowana przynętą. Na połów dobrze wybrać się wieczorem w miejsce, gdzie akwen wodny ma głębokość od 1 do 3 m. Dużą rolę odgrywa też wiatr, bo pod jego wpływem tworzą się fale, więc woda wychładza się i wyrównuje poziom tlenu. Szczupaka łowi się trudno, dlatego chcąc odnosić sukcesy, trzeba wybrać odpowiednią porę roku, dnia, ale też i właściwe miejsce.
Co jest potrzebne do łowienia szczupaków?
Łowienie szczupaków wymaga wiedzy i odpowiedniego przygotowania, ponieważ należą do najbardziej drapieżnych ryb w polskich akwenach. Początkujących wędkarzy z pewnością zainteresuje ciekawostka, że ten gatunek nie patroluje całego obszaru, ale wybiera miejsce, porośnięte gęstwiną. Szczupaki atakują swoje ofiary z ukrycia. Z kolei dla wędkarzy te warunki są trudniejsze do połowów, dlatego istotne, by zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, a przede wszystkim w skuteczne przynęty.
Wybierając produkt należy zwrócić uwagę na kolor i rozmiar, a także metodę wprowadzania do wody. W sklepie online oferowane są różne przynęty na szczupaka. Sprawdzają się na przykład tradycyjne błystki wahadłowe, używane są od wielu lat. W zależności od modelu mogą być stosowane zarówno w głębokiej, jak i w płytkiej wodzie. Tego rodzaju przynęty wędkarskie można wykorzystywać przy łowieniu też innych ryb drapieżnych.
Jakie są przynęty na szczupaka?
W sprzedaży są różne przynęty szczupakowe. Wśród wędkarzy dużą popularnością cieszą się przynęty sztuczne, ale łowią także na spinning. Używają nie tylko gum, ale też woblerów, ponieważ są uniwersalne i niezwykle skuteczne. Produkowane są twardego tworzywa sztucznego, więc w wodzie przypominają żywe ryby. Zaliczane są do najlepszych przynęt. Trzeba pamiętać, że chcąc cieszyć się dużym połowem, trzeba zwracać uwagę na wielkość przynęty.
Polski szczupak przekracza 120 cm i wagę 24. kg i tego powodu niezwykle istotną sprawą jest odpowiedni dobór przynęty do pory roku, warunków pogodowych, miejsca połowu oraz stosowanej metody wędkarskiej. Rozmiar jest o tyle istotny, że szczupak ma dużą paszczę, więc przynęty powinny być dużych wymiarów. Jeśli połów szczupaka odbywa się na niezbyt głębokim łowisku, sprawdzają się jerki, które są ciężkie, grube i pozbawione steru. Zatapiają się w wodzie i nie wychodzą nad jej powierzchnię.
Jakie zalety mają przynęty gumowe?
Gumowe przynęty są doskonałym wabikiem na szczupaki. Należą do najlepszych przynęt, ale warto je stosować późną jesienią, gdy ryby przygotowując się do zimy, polują na większe ofiary. Te sztuczne przynęty pozwalają wyłowić największe szczupaki. Warto wybrać ten rodzaj przynęty, ponieważ sprawdza się w każdych warunkach, w głębokich i płytkich wodach, nawet na dnie zbiornika. Produkty występują w różnych kolorach, ale w okresie jesiennym wędkarze najchętniej wybierają perłowe i czerwone.
Gumowe wabiki występują w wielu kształtach i rozmiarach, więc jest możliwość łowić szczupaki nawet największe okazy. Do ich utrzymania potrzebne jest długie spinningowe – wędzisko castingowe z multiplikatorem, urządzeniem wyposażonym w obrotową szpulę i hamulec, pozwalający uniknąć zaplątania żyłki. Można wybrać model z licznikiem wypuszczonej linki, który zapewnia komfort rzutu i holu, w tym dużego silnego esoxa.
Wybór przynęt spinningowych przy łowieniu szczupaka
Łowienie szczupaków należy do popularnych odmian spinningu w naszym kraju. Pasjonaci wybierają przeważnie ryby drapieżne, wśród nich są także szczupaki. Chcąc zajmować się tego typu wędkarstwem, trzeba posiadać odpowiedni sprzęt: wędkę, kołowrotek, żyłkę. Bardzo ważną kwestią jest wielkość i rodzaj przynęty. Wędkarstwo spinningowe polega na zarzucaniu przynęty i ściągania jej. Czynność jest powtarzana naprzemiennie tak długo, aż ryba zacznie brać.
Wabik na szczupaka porusza się na boki, by pobudzić drapieżną rybę do ataku. Jeśli on nastąpi trzeba szybko prowadzić, by nie miała czasu na zastanowienie się. Taki manewr daje lepsze efekty niż wolniejsze prowadzenie. Jednak, by móc utrzymać rybę dużych wymiarów, należy przygotować odpowiednio wytrzymały sprzęt. Nie zawsze jest to proste, bo zróżnicowany asortyment może przyprawić o zawrót głowy. Warto zwrócić się o pomoc doradcy sklepu online. MaszBranie.pl.