B jak Bryjarka Bereśnik
Bryjarka to szczyt górski w Beskidzie Sądeckim, który góruje nad Szczawnicą. Szczyt ten zaliczany jest do niewybitnych, czyli nie wyróżnia się z otoczenia.
Jej nazwa pochodzi od pól, które niegdyś znajdowały się w okolicy szczytu. Miejscowi używają także określenia Światkówka, o tej samej etymologii. Warto wiedzieć, że Eugeniusz Janota, polski taternik, popularyzator i animator ruchu turystycznego podaje, że pierwotnie szczyt nazywany był Skałką.
Szczyt ten wznosi się ok 230 metrów ponad dno doliny Grajcarka. Bryjarka jest zakończeniem bocznego grzbietu Pasma Radziejowej, który oddzieladolinę Sopotnickiego Potoku od doliny Skotnickiego Potoku i Czarnego Potoku, który stanowi dopływ drugiego z wymienionych.
Południowy stok opada w stronę Szczawnicy. Jego średnie nachylenie wynosi 25°. Na uwagę zasługuje fakt, iż w górnej części stoku znajdują się rumowiska, zbudowane z jasnoszarych andezytów pienińskich - skał magmowych, występujących niezwykle rzadko w łańcuchu Karpat.
Andezyty pienińskie od lat budzą zainteresowanie naukowców. Pierwsze naukowe wzmianki pochodzą z 1832 roku. Warto wiedzieć, że w czasach dwudziestolecia międzywojennego, andezyty były wydobywane w aktualnie nieczynnym kamieniołomie.
Andezytowe gołoborza porastają kwasolubnymi mchami i porostami.
Ścieżki spacerowe na szczyt zostały poprowadzone w latach 1897 i 1901. Od lat jest tu główny cel spacerowy kuracjuszy i mieszkańców Szczawnicy. Z wierzchołka szczytu roztacza się piękny widok na Małe Pieniny, Szczawnicę, a także Pieniny Wielkie. Na wierzchołku zamontowany jest metalowy, oświetlony w nocy krzyż.
Zobacz także: