Krościenko nad Dunajcem
Krościenko nad Dunajcem: Przyczółek Turystyczny w Sercu Pienin
Krościenko nad Dunajcem to nazwa, która przywodzi na myśl wakacyjny wypoczynek i malownicze krajobrazy. Jest to nie tylko jedna z najbardziej rozpoznawalnych miejscowości turystycznych, ale także oaza przyrody i historii, która położona jest u południowych podnóży Pieninek, stanowiąc punkt styku Pienin, Gorców oraz Beskidu Sądeckiego. To miejsce, w którym historia spotyka się z nowoczesnością, a natura z atrakcjami turystycznymi.
Historia Osady i Jej Korzenie
Historia Krościenka sięga dawnych wieków, a korzenie tej miejscowości sięgają czasów, gdy na te tereny prawdopodobnie mówiono po prostu "Krosno". Ta forma nazwy zachowała się w dokumentach historycznych i stanowi świadectwo o starożytności tego terenu. Według słów Kazimierza Dobrowolskiego, Krościenko jest jedną z najstarszych miejscowości wzdłuż górnego biegu rzeki Dunajec. To miejsce, które już wieki temu przyciągało uwagę swoim pięknem i strategicznym położeniem.
Pieniny: Piękno i Atrakcje
Położenie Krościenka nad Dunajcem, na granicy trzech pasm górskich, sprawia, że staje się ono doskonałą bazą wypadową dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku. Pieniny, w których to miejsce się znajduje, to kraina malowniczych szlaków turystycznych, górskich potoków, a także kulturowych atrakcji. Tu można odnaleźć zarówno spokój malowniczych spacerów, jak i adrenaliny podczas kajakowych zjazdów rzeką Dunajec.
Przez Wieki i Dzisiejszość
Historia Krościenka przeplata się z losami ludzi, którzy przez wieki osiedlali się w tym urokliwym miejscu. Od dokumentu lokalizacyjnego z 1348 roku, wystawionego przez Kazimierza Wielkiego, przez okres panowania różnych rodzin i właścicieli, aż do momentu dzisiejszego, miasto przechodziło przez liczne zmiany i wydarzenia. Okres wojenny, konspiracja oraz odbudowa po II wojnie światowej to etapy, które ukształtowały oblicze Krościenka.
Dziedzictwo w Obecności
Dziś Krościenko to miejsce, gdzie historia spotyka się z teraźniejszością. Malownicze rynki, zabytkowe domy mieszczańskie i gotycki Kościół Wszystkich Świętych to zaledwie niektóre elementy krajobrazu miasta, które zachowują w sobie ducha minionych wieków. Źródła mineralne, które kiedyś były miejscem leczenia i relaksu, wciąż przyciągają uwagę swoją wyjątkowością.
Podsumowanie: Tradycja i Nowoczesność w Krościenku
Krościenko nad Dunajcem to nie tylko historia, ale również żywe wspomnienie minionych wieków, które obecnie przeplata się z bogactwem turystycznych atrakcji. To miejsce, w którym można w jednym dniu przenieść się w czasie, by następnie wrócić do teraźniejszości, zachwycając się pięknem Pienin i gościnnością miejscowej społeczności.
Z kart historii Krościenka
Dokument lokalizacyjny Krościenka pochodzi z roku 1348 i wystawiony został przez Kazimierza Wielkiego. Władzę sprawował wówczas samorząd mieszczański pod kontrolą starostów. W tym czasie miasteczko było ważnym Puntem gospodarczo-administracyjnym. Uważane było nawet za główną miejscowość w całym paśmie Pienin. W 1812 roku Krościenko przeszło w ręce rodziny Grossów. Wykupił on m.in. zdroje „Annę” oraz „Michalinę”, przy których nieco później stanął niewielki zakład zbrojarski. Nie mniej jednak ze względu na małą wydajność oraz dużą konkurencję ze strony pobliskiej Szczawnicy, nie miał on szansy na rozwój. Gross sprzedał swój majątek Teofilii Ciuchulskiej, ta z kolei przekazała go Michałowi Kuligowi. W 1843 roku właścicielem Krościenka został Hieronim M. Dziewulski, który ożenił się z córką Kuliga. Ruch turystyczny i letniskowy rozwijał się tutaj już przed wybuchem I wojny światowej. Od 1907 roku działa tutaj biuro Towarzystwa Tatrzańskiego. W czasie okupacji Krościenko stanowiło silny ośrodek konspiracyjny. W czasie działań wojennych oraz w wyniku prześladowania zginęło wiele mieszkańców miasta w ty głównie narodowości żydowskiej. Po wojnie ruch turystyczny znów rozkwitał. Z roku na rok przyjeżdżało tu coraz więcej letników, a Krościenko rozwijało się także gospodarczo. W 1932 roku miejscowość utraciła prawa miejskie i aż do roku 1982 tworzyło jeden wspólny organizm z pobliską Szczawnicą. Po dziewięciu latach oba miasta znów zaczęły funkcjonować niezależnie jako dwa główne ośrodki turystyczne Pienin.
Krościenko nad Dunajcem - atrakcje turystyczne
Dziś Krościenko zamieszkują przede wszystkim górale pienińscy. Do niedawna funkcjonowały tutaj bardzo huczne targi oraz odpusty, na których zaobserwować mogliśmy barwny folklor tego regionu. W rynku stoją obok siebie 4 zabytkowe domy mieszczańskie. Niezwykle cennym zabytkiem jest tutaj także Kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych (częściowo gotycki). Warto również powiedzieć, że na terenie Krościenka istnieją aż 3 źródła mineralne. Są to szczawy wodorowęglanowo-chlorkowe, których stężenie oraz działanie zbliżone jest do wód występujących w Szczawnicy. W 1998 roku na rynku stanęła także jubileuszowa studnia, która również warto zobaczyć.
Zobacz też: Kaplice w Krościenku nad Dunajcem