Berlin w weekend

Weekendowe zwiedzanie europejskich stolic to coraz częściej wybierany sposób na spędzanie wolnego czasu. Na tego typu wypoczynek nie trzeba rezerwować tygodni; często wystarczy weekend, by zapoznać się z najważniejszymi atrakcjami wybranego miasta.  Jest to też niedrogi sposób na oderwanie się od codzienności. Wiele miast oferuje prywatne kwatery lub hostele w atrakcyjnych cenach. Jedną z popularnych destynacji, jest oddalony od polskiej granicy o niecałe 100 km, Berlin.

Samo zwiedzanie można także zorganizować tak, by wiązało się z minimalnymi kosztami. Zdecyduj się na samodzielną eksplorację miasta lub skorzystaj z opcji free tour Berlin.

Co to jest free walking tour?

Sposób zwiedzania, zwany „free tour”, to coraz popularniejszy sposób poznawania miast. Free tour Berlin ma charakter swobodnego spaceru, podczas którego prowadzący rozmawia z uczestnikami o odwiedzanych miejscach oraz opowiada ciekawostki, niejednokrotnie znane tylko mieszkańcom. 

Jak wynika z nazwy to bezpłatna forma zwiedzania. W praktyce oznacza to, że nie ma ustalonej ceny za usługi przewodnika. Jeśli wycieczka Ci się spodoba, zostawisz napiwek wedle uznania. 

Decydując się na spędzenie dwóch czy trzech dni w stolicy Niemiec, możesz zorganizować pobyt po swojemu i wszystkiego dowiadywać się na własną rękę. Jednak dla osób dociekliwych, którym nie wystarczy pospieszny marsz po muzeach, świetnym wyborem może być właśnie free walking tour. Berlin ma bowiem do zaoferowania znacznie więcej, niż najczęściej odwiedzana Brama Brandenburska i wieża telewizyjna Berliner Fernsehturm. 

Mroczna historia

Choć pierwsza wzmianka o Berlinie pochodzi już z 1237 roku, a większa część jego historii jest neutralna, w dziejach najwyraźniej zapisały się lata najmroczniejsze – związane z III Rzeszą i rządami Adolfa Hitlera. 

Jeśli planujesz spojrzeć na stolicę Niemiec przez pryzmat II wojny światowej, koniecznie zacznij wyprawę od dawnej dzielnicy żydowskiej. Warto zajrzeć także do Muzeum Żydowskiego.

Przyglądając się miastu pod kątem wydarzeń lat 30. i 40., z pewnością zawędrujesz pod gmach parlamentu – Reichstag (czy to zwiedzając samodzielnie, czy korzystając z free tour). Berlin nazistowski to także m.in. zachowana dzielnica rządowa i gmach Ministerstwa Lotnictwa (Luftwaffe).

Kończąc spacer nie sposób pominąć zewnętrznej wystawy Topografia Terroru. Prezentuje ona dokumenty (filmy, wycinki prasowe) dotyczące aktów okrucieństwa i ludobójstwa dokonywanego przez nazistów w Europie. 

Co jeszcze zobaczyć w Berlinie?

Prócz obiektów związanych z II wojną światową, w stolicy Niemiec można także zobaczyć inne ciekawe miejsca.

Z pewnością warto zajrzeć do średniowiecznej dzielnicy św. Mikołaja, gdzie oczarują Cię wąskie brukowane uliczki i bajkowe kamienice. Na uwagę zasługuje też położona nad rzeką Sprewą Katedra Berlińska, w której kryptach pochowano członków dynastii Hohenzollernów. Jeśli znajdziesz czas, zajrzyj też na Wyspę Muzeów wpisaną na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Ciekawym zwieńczeniem wycieczki będzie wizyta na tarasie widokowym hotelu Park Inn. Z wysokości 40 piętra można tu podziwiać ogromną część panoramy Berlina.

Sztuka uliczna

Jeżeli z zaplanowanego weekendu zostało Ci jeszcze kilka godzin, zajrzyj do tych miejsc, w których będziesz mógł przyjrzeć się street artowi. Obejrzyj murale na najdłuższym zachowanym fragmencie Muru Berlińskiego – East Side Gallery, zaś w Haus Schwarzenberg zobaczysz prace takich gwiazd sztuki jak choćby Banksy. Zajrzyj też do Urban Nation Museum prezentującego dzieła ulicznych artystów. 

Spacerując po stolicy Niemiec, rozglądaj się uważnie. Sztukę uliczną zobaczysz tu w każdym zakamarku, a ściany budynków, tunele metra oraz przystanki zdobią niezliczone plakaty, malowidła i murale.

Życie nocne w Berlinie

Warto również wiedzieć, że Berlin to miasto o bogatej kulturze i różnorodnym życiu nocnym. Po dniu pełnym zwiedzania, wieczorem możesz wyruszyć na odkrywanie lokalnych klubów, pubów i restauracji. Kreuzberg, Friedrichshain oraz Prenzlauer Berg to dzielnice, które słyną z żywiołowej atmosfery i różnorodnych miejsc rozrywki. Berlin jest także mekką dla miłośników muzyki elektronicznej, z wieloma znakomitymi klubami, gdzie możesz bawić się do białego rana przy brzmieniach najlepszych DJ-ów.

Podsumowując, Berlin to nie tylko miasto o burzliwej historii, ale także miejsce pełne fascynujących atrakcji, wspaniałej sztuki ulicznej oraz rozrywki na najwyższym poziomie. Bez względu na to, czy wybierasz się na spontaniczny weekendowy wyjazd czy też planowaną wycieczkę, stolica Niemiec z pewnością dostarczy Ci niezapomnianych wrażeń i emocji.

Polecane artykuły