Co pić w górach, żeby się nie odwodnić?
O korzyściach płynących z picia wody napisano już tysiące słów. Jednak podczas wyprawy w górach może być nam potrzebne do picia coś więcej. Podczas dużego wysiłku, w różnych warunkach atmosferycznych i skrajnych temperaturach potrzebujemy wsparcia dla naszego organizmu. Odpowiedni napój w bidonie, butelce lub termosie może być niezastąpiony.
Oprócz tego, że warto pić wodę i napoje dedykowane wyprawom w góry, dobrze jest zastanowić się jak je przenosić z miejsca na miejsce. Jeśli prowadzimy bardzo aktywny tryb życia doskonałym rozwiązaniem może być dla nas ekologiczna wielorazowa butelka na wodę.
Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:
- co warto pić w górach
- jak wybrać bidon lub butelkę na wodę
- na co zwracać uwagę przy wyborze butelki wielorazowego użytku
Jeśli jesteśmy osobami aktywnymi bądź poszukujemy wielorazowej butelki na wodę dla naszego dziecka, warto dokładnie przeanalizować dostępne na rynku produkty. Na szczęście w obecnych czasach nie brakuje praktycznych i ekologicznych rozwiązań. Na co zwrócić szczególną uwagę?
Co warto pić w górach?
Nawadnianie organizmu jest kluczowe podczas wędrówek w górach. Dlatego warto mieć zawsze pod ręką termos lub butelkę z odpowiednim napojem, który doda nam sił w kryzysowej sytuacji. Jakie napoje pozwolą utrzymać nam odpowiednią formę w górach?
Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest oczywiście woda z dodatkami. Aby czuć się lepiej nawodnionym i orzeźwionym warto do niej dodać cytrynę, miętę lub sok z ogórka. Dobrym pomysłem jest również przygotowanie koktajlu owocowego. Sok owocowy lub smoothie z dodatkiem jogurtu lub mleka poza orzeźwieniem doda nam również witamin i elektrolitów.
W przypadku dużego wysiłku dobrym wyborem mogą być również napoje izotoniczne. Pozwalają one szybko uzupełnić elektrolity i postawić nasz organizm na nogi po intensywnym wysiłku fizycznym.
Zimą w górach kluczowe może być rozgrzanie naszego zmęczonego i zziębniętego organizmu. Doskonałym wyborem może być wtedy herbata ziołowa. Mięta rumianek lub melisa nie tylko nas rozgrzeją na szlaku, ale także pomogą uspokoić nasz układ trawienny. Świetnie sprawdzą się również herbaty rozgrzewające, takie jak herbata imbirowa, cynamonowa lub z dodatkiem goździków.
To tylko kilka przykładów sposobów na nawodnienie i rozgrzanie naszego organizmu w górach. Każdy organizm jest inny, dlatego warto eksperymentować i samemu znaleźć idealny napój dla siebie.
Szklana butelka na wodę ze szkła borokrzemowego czy któraś z butelek wielokrotnego użytku z tritanu? Jak wybrać dobrą butelkę na wodę?
Gdy już wybraliśmy idealny napój w góry, warto dokładnie przemyśleć naczynie, w którym go zabierzemy. Szklany bidon, butelka ze stali nierdzewnej, termos w ergonomicznym kształcie, wybór jest bardzo szeroki. Wszystko zależy od naszych potrzeb i indywidualnych preferencji. Inną butelkę na wodę wybierze aktywna osoba dorosła, a inną dziecko. To kto i jak będzie ją użytkował ma duże znaczenie. Dzieci chętnie wybiorą butelkę na wodę w ciekawych kolorach (np. w kolorze różowym) lub z postaciami z bajek. Ich rodzice z pewnością zwrócą uwage na pojemność butelki czy sposób zamykania i otwierania butelki na wodę. Z kolei w przypadku termosów bardzo istotne będzie to jak długo utrzymują ciepło. Doskonałym wyborem mogą okazać się praktyczne bidony z Fabryka Form, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie i swoich potrzeb.
Wielorazowe bidony i szklane butelki na wodę to sposób troski o zdrowie i naszą planetę
Kupując wielorazową butelkę na wodę zapewniamy sobie dostęp do świeżej wody zawsze i wszędzie. Jednak wybierając ten produkt warto zwrócić uwage na to z jakiego materiału wykonano butelkę, czy ma np. odpowiednie atesty bezpieczeństwa. Dla części użytkowników ważne będzie też to czy butelkę można myć w zmywarce czy tylko ręcznie.
Innym ważnym aspektem będzie posiadanie wmontowanego mini filtra na wodę. To umożliwia dolewanie wody do butelki w każdym miejscu, gdzie jest dostęp do zwykłej wody z kranu bez obaw o jej jakość. Warto wybrać taką butelkę na wodę, która spełni nasze oczekiwania pod każdym względem.