Grywałd

  • Grywałd
  • Grywałd

Grywałd: Klejnot Pienin w otoczeniu natury

Grywałd jest niezwykle malowniczą wsią letniskową położoną u podnóży góry Lubań. Choć w zasadzie terytorialnie usytuowany jest on już poza obszarem Pienin (pod względem geograficznym należy już do Gorców) to jest on z nim nierozerwalnie związany zarówno etnicznie jak i turystycznie. Grywałd słynął niegdyś ze znachorów oraz czarowników, którzy aktywnie działali na jego terenie. Z kolei w balladach oraz legendach powtarzanych przez chłopów pienińskich pojawia się postać słynnego zbójnika Franka Potaśnika, który również pochodzi z wyżej wspomnianej wsi. 

Zdaniem historyków Grywałd ma bardzo bogatą tradycję. Powstał on już prawdopodobnie w XIII wieku. Nazwa wsi pojawia się w dokumentach z 1330 oraz 1335 roku. Samo pochodzenie nazwy tłumaczy się wpływami niemieckimi. Już w wieku XIV Grywałd posiadał swoją samodzielną, niezależną parafię a funkcje sołtysa pełnili dziedzinie członkowie rodu Grywalskich. Wieś zamieszkują górale pienińscy, o bardzo bogatej kulturze. Będąc tu warto zwrócić uwagę na nietypową gwarę, zwyczaje a do niedawna także i strój. Zachowało się tu jeszcze dosyć dużo budynków drewnianych w starym stylu. Z kolei na wzgórzu znajduje się przepiękny, stary kościół św. Marcina. Pochodzi o z drugiej połowy XV wieku. Później został przebudowany mniej więcej w wieku XVII. Od XVI wieku mieszkańcy Grywałdu służyli w tak zwanej piechocie wybranieckiej. Dzięki temu posiadali oni liczne przywileje m.in. dotyczące wyrębu lasu, posiadania młyna czy pędzenia gorzałki.

Pod względem komunikacyjnym, gospodarczym oraz turystycznym Grywałd wyraźnie ciąży w ukierunkowany jest w stronę pobliskiego Krościenka, nie zaś osad gorczańskich czy podhalańskich jak nakazywałoby mu położenie geograficzne. 

Grywałd zimą

Przyroda i Widoki Zapierające dech w Piersiach

Grywałd zachwyca malowniczymi krajobrazami i niepowtarzalnym urokiem przyrody. Góry Pienińskie oraz bliskość Tatr tworzą niezwykłe tło dla tego miejsca. Spacerując po okolicznych szlakach, można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na pasma górskie, zielone łąki i spokojne rzeki.

Zabytki i Historia Grywałdu

Miejscowość ta ma również bogatą historię, którą można odkrywać przez odwiedzanie jej zabytków. Kościół Świętego Bartłomieja Apostoła to jedna z perłowych budowli, które zachowały się w Grywałdzie. Ten drewniany kościół w stylu zakopiańskim jest prawdziwym świadkiem przeszłości tego regionu.

Tradycje i Kultura Lokalna

Grywałd to również miejsce, gdzie można zanurzyć się w lokalnej kulturze i tradycjach. Mieszkańcy z dumą pielęgnują swoje dziedzictwo, organizując różnorodne wydarzenia kulturalne i festiwale. To okazja do zapoznania się z góralskimi tańcami, muzyką, a także lokalną sztuką i rzemiosłem.

Turystyka i Aktywny Wypoczynek

Dla miłośników aktywnego wypoczynku Grywałd oferuje liczne możliwości. Liczne szlaki piesze i rowerowe zachęcają do odkrywania okolicznych atrakcji. Bliskość Tatrzańskiego Parku Narodowego sprawia, że można wyruszyć na niezapomniane wędrówki w górskie szczyty czy zrelaksować się nad górskimi jeziorami.

Odkryj Urok Grywałdu

Grywałd to niezwykłe miejsce, które oferuje autentyczne doświadczenia w otoczeniu niepowtarzalnej przyrody i lokalnej kultury. To idealna baza do odkrywania Pienin oraz Tatr, a także możliwość zanurzenia się w duchu górskiego życia i dziedzictwa. Grywałd to prawdziwa perełka Pienin, która pozostawi niezapomniane wspomnienia każdemu, kto tu przybędzie.