Odwieczny dylemat - wakacje w górach czy nad morzem?

Wybór idealnego miejsca na urlop to często nie lada wyzwanie. Spokojny wypoczynek nad morzem czy zwiedzanie górskich szlaków? W każdym miejscu można znaleźć coś wartego uwagi, a swoją decyzję warto dostosować do własnych oczekiwań. Jak można spędzić wakacje w górach, a jak nad morzem?

Plażowanie i zimne kąpiele

Bałtyk jest przepięknym morzem, niestety w większości nadmorskich miejscowości woda może odrzucać swoją temperaturą. Miłośnicy kąpieli powinni skierować się do Dziwnowa czy Międzyzdrojów - w tych miasteczkach woda zazwyczaj jest cieplejsza niż w innych rejonach. Czego trzeba się spodziewać? W okresie upałów nie unikniemy tłumów na plaży. Aby zapewnić sobie relaks i spokój, warto wziąć ze sobą parawan, który umożliwi izolację.

Aktywny wypoczynek

Gdzie można wypocząć aktywnie? Zarówno w górach, jak i nad morzem jest wiele takich możliwości. W Pieninach na przykład popularnością cieszą się spływy kajakowe lub rafting. W Szczawnicy można także skorzystać z kortu tenisowego, jeździć konno czy pokonywać popularne szlaki turystyczne rowerem. Kondycji wymagają też górskie wspinaczki i przemierzanie szlaków o różnej trudności. A jak aktywnie spędzać czas nad morzem? Korzystać z wody! Narty wodne, motorower, surfing, pływanie czy choćby rejs “bananem” to atrakcje, które spełnią oczekiwania osób żądnych wrażeń i nieprzepadających za bezczynnym leżeniem na plaży.

W Polsce czy za granicą?

Wakacje w Polsce oznaczają nieco niższe koszty, jednak często można połączyć wypoczynek w kraju z krótką wycieczką za granicę. Spędzając urlop w Świnoujściu, możemy pojechać autem lub rowerem do pobliskiego Albeck. Przebywając w Kołobrzegu, można wsiąść na prom do Szwecji lub Danii. Często takie rejsy wiążą się ze zwiedzaniem danego miasta z przewodnikiem. Jeśli zdecydowaliśmy się na Pieniny, zawsze można zorganizować wycieczkę do Słowacji. To bardzo dobre rozwiązanie, które umożliwia poznanie innej kultury niższym kosztem. Taka krótka wycieczka to świetne urozmaicenie wakacji spędzanych w polskiej miejscowości. Niezależnie gdzie chcesz się udać czy nad morze czy w góry warto zadbać o swoją cerę. Sucha skóra to przypadłość, która może cie spotkać w obu obszarach. Warto wtedy skorzystać ze sprawdzonych kosmetyków.

Atrakcje turystyczne nad morzem

Miłośnicy zwiedzania znajdą coś dla siebie w każdym miejscu. Wiele zabytków znajduje się zarówno w górach, jak i nad morzem. Co warto zwiedzać? Interesujące miejscowości na Pomorzu to oczywiście Hel, Trójmiasto, Kołobrzeg. Szczególnie w Gdańsku można poczuć klimat historii i zwiedzić np. zabytkowe bramy miasta albo Dwór Artusa. Nad morzem obejrzymy liczne zamki krzyżackie, fokarium, liczne muzea dotyczące lokalnej historii lub różnych dziedzin nauki. W wielu miejscowościach mamy też możliwość dokładnego zwiedzenia latarni morskich. To świetne rozrywki także dla dzieci.

A co czeka na nas w górach?

W górach warto odwiedzić średniowieczne warownie (np. zamek w Niedzicy, zamek Czorsztyn) albo rezerwaty (np. Białą Wodę, niegdyś zamieszkiwaną przez Rusinów). Fani gór szczególnie cenią sobie znajdującą się między Pieninami a Beskidem Szczawnicę ze względu na jej liczne atrakcje turystyczne. W tej malowniczej miejscowości można odwiedzić chociażby Muzeum Pienińskie prezentujące liczne eksponaty związane z lokalną kulturą oraz tradycyjne stroje góralskie. Dzieci i młodzież będą zachwyceni parkiem linowym. Szczawnica ma bardzo ciekawą historię, którą poznamy zwiedzając uzdrowisko, Dwór Szalay’ów oraz Dworzec Gościnny.

Polecane artykuły