Rezerwat Wysokie Skałki

  • Zdjęcie wikipedia

Wysokie Skałki to kolejny znany Pieniński rezerwat przyrody. Położony jest on na najwyższym szczycie Pienin – Wysokiej (obszar Małych Pienin), przy granicy ze Słowacją. Jest to rezerwat krajobrazowy oraz leśny, założony w 1961 roku. Godny uwagi jest tutaj przede wszystkim jedyny zachowany w Pieninach fragment górnoreglowego naturalnego lasu świerkowego.  Oczywiście jest on tutaj objęty ścisłą ochroną. Las ten przetrwał silne spustoszenie jakie miało miejsce za sprawą Łemków opuszczających tereny Pienin. Na szczęście po mimo licznych zniszczeń oraz dewastacji, po kilkudziesięciu latach odtworzył się w swej naturalnej formie. 

Na ternie rezerwatu Wysokich Skałek w runie leśnym znaleźć możemy wiele rzadkich gatunków roślin. Wśród nich wymienić możemy m.in. takie gatunki jak: złotogłów, powojnik alpejski,  jaskier platanolistny, modrzyk górski, tojad dzióbaty czy wawrzynek wilczełyko. Na naszą uwagę zasługuje także niezwykle bogata fauna ptaków. Spotkać możemy tutaj m.in. puchacza, myszołowa zwyczajnego czy też orlika krzykliwego. 

Rezerwat Wysokie Skałki to przede wszystkim miejsce o niesłychanych walorach krajobrazowych. Z nagiego wierzchołka rozciągają się malownicze widoki, które inspirują oraz intrygują. Nie bez powodu każdego roku rezerwat ten odwiedzany  jest przez setki turystów – nie tylko z Polski. 

Ważne informacje :
Do rezerwaty prowadzą szlaki turystyki pieszej:
    POL Szlak zielony - prowadzi  z Jaworek przez Wąwóz Homole i Polanę pod Wysoką,
    POL Szlak niebieski -  biegnie z  grzbietem Małych Pienin ze Szczawnicy przez Szafranówke, Durbaszkę, Wysoką, Wierchliczkę, przełęcz Rozdziela, rezerwat przyrody Białą Wodę do Jaworek.