Zbiornik Czorsztyński
Zbiornik Czorsztyński znajduje się na rzece Dunajec, na pograniczy Pienin oraz Gorców. Powstał on w wyniku spiętrzenia wód Dunajca potężną zaporą ziemno-betonową. Choć plany wzniesienia takiej zapory pojawiły się już na początku XX wieku, to doszły one do skutku dopiero w latach 60. Decyzja o budowie zapory budziła wiele kontrowersji ponieważ oprócz argumentów przemawiających za jej wzniesieniem – poskromienie kapryśnego Dunajca, zmniejszenie zagrożenia przeciwpowodziowego i wykorzystanie możliwości produkcji taniego źródła energii (elektrownia wodna) były także silne argumenty działające na niekorzyść zapory – dewastacja naturalnego krajobrazu Pienińskiego, zmiany klimatyczne, narażenie na rozpad cennych zamków oraz zabytków czy zwiększenie penetracji ludzkiej w zachodnich częściach Pienińskiego Parku Narodowego. Ostatecznie zapora została wybudowana. Sprawdziła się ona w czasie powodzi w 1997 roku. Efektem wzniesienia zapory jest właśnie zbiornik Czorsztyński.
Zapora
Po koronie zapory możliwe jest spacerowanie. Promenada otwarta jest dla turystów przez cały dzień. U jej stóp znajduje się z kolei budynek elektrowni wodnej (szczytowo – pompowej). Dziś nie jest ona w pełni wykorzystywana ponieważ wyrównaniu uległy ceny energii elektrycznej w tak zwanym „szczycie” oraz w okresie najmniejszego zapotrzebowania. Elektrownia u stóp tamy pracuje zatem jak zwykła elektrownia przepływowa. Z kolei na lewym przyczółku zapory jest miejsce, w który spacerowicze mogą w spokoju odpocząć delektując się panoramą na Pieniny oraz tabliczka objaśniająca. Widzimy między innymi zamek w Niedzicy oraz Czorsztynie. Możemy także podziwiać krajobraz leśny oraz sam zalew.
Należy wiedzieć, że zalew Czorsztyński objęty jest ścisłą ochroną. Od 1 czerwca do 30 września obowiązuje całkowity zakaz używania na wodzie silników spalinowych. Osoby, które chciałyby na jego terenie łowić ryby muszą także wiedzieć, że dozwolone są jedynie sztuczne i roślinne.